Python ile Google'da Arama

Basit bir konsoldan çalıştırabileceğiniz "google içinde arama" programı.Programı konsoldan çalıştırdıktan sonra arayacağınız metayı girip enterladığınızda sonucu o an açık olan tarayıcıda yeni bir tabda ya da default tarayıcınızda açan basit python ile yazılmış program.

Programı indirmek için buradan

İndirdikten sonra çalıştırmak için,konsoldan programın bulunduğu dizine geçip,

$ python google.py  komutunu vermeniz yeterli.

Programın kaynak kodları ise aşağıdaki gibi:


!/usr/bin/env python

-- coding:utf-8 --

"Yazan: Emre ERYILMAZ"

"Tarih: 28 Aralık 2009"

"İletişim: emre.eryilmaz@linux.org.tr "

"web adresi: http://webs.homelinux.com"

"Google'dan girdiğiniz metayı bulup tarayıcınızda açan basit bir konsol programı"

import webbrowser while True: print "Çıkış için 'q' tuşuna basın." meta = raw_input("Ara : ") if meta=="q": break else: pass google = 'http://www.google.com/search?hl=tr&q=' adress = '' meta = '+'.join((meta.split(' '))) print meta webbrowser.open(google+meta)

--------------------------------------------------------------------

Pardus 2009.1 Beta

pardus 2009

Pardus 2009.1 Çalışan CD'nin Beta sürümü, geliştirici ve deneyimli kullanıcılar tarafından test edilmesi için yayınlandı. Pardus 2009 Sürüm Yöneticisi Onur KÜÇÜK, geliştirici listesine gönderdiği iletiyle bu yeni sürümün gelişimine katkı vermek isteyen kullanıcılarımızı test süreçlerine katılmaya çağırıyor.

"Şu anda FTP sunucusunda Kurulan ve Kurulan International yer alıyor. Çalışan CD ile bazı donanımlarda X açılışı ile sorun yaşadığımız için henüz FTP sunucusuna yerleştirmedik. Sorunun sadece Türkçe açılışta olduğunu tahmin ediyoruz ancak farklı donanımlar üzerinde deneyip sorunun kaynağını yakalamak istiyoruz."

Bu beta sürümünü http://cekirdek.pardus.org.tr/~onur/2009live/ adresinden indirebilirsiniz. Daha az hata bulunduran bir Çalışan CD sürümü için karşılaştığınız hataları http://hata.pardus.org.tr adresine bildirebilirsiniz.

Kaynak:Özgürlük için

Bir website'nin hostunda bulunan diğer siteleri bulma

websites on webserver

Eğer bir websitenin hostunda başka hangi siteler bulunuyor ya da bir hosting firmasının www.abc.com adlı sitesinin bulunduğu serverda başka hangi sitelerde bulunduğunu öğrenmek istiyorsanız  buradaki siteye merak ettiğiniz adresi girin size bulsun.

Örnek:

diğer sitelerle birliktelik

Coyote Linux

"Netcraft Site Report" ile bilindik büyük sitelerin sitelerin kullandığı serverlara göz atarken Tübitak'ın kullandığı serverın isminin Linux tabanlı Coyote Linux oluduğunu gördüm.Coyote Linux'un ne olduğundan bahsetmeden önce sizde Netcraft'tan merak ettiğiniz sitelerin hangi tabanlı serverlerı kullandığını,ip'lerini,serverın uptime ve reboot hareketlerini,değişen ip hareketlerini,dns serverlarının ne olduğuna vs vs bakmak istiyorsanız buradan .

COYOTE LINUX :Bu linux dağıtımı ilk olarak 1998 yılında Joshua Jackson tarafından floppy tabanlı olarak çıkmış.Daha sonra bu floppy tabanlı proje "Brasil FW" olarak devam etmiş.İlk sürümü yayınlandıktan sonra 2 milyon kez indirilmiş ve genel olarak ticari kullancılar tarafından kullanılıyor.

Coyote Linux halen küçük  boyutta ve Linux içine gömülmüş firewall  gibi çalışıyor.Bu dağıtım için ayrıntılı bilgiye buradan .İndirmek için buradan .

Ekran Görüntüleri:

Coyote Linux ekran görüntüsü

Coyote Linux ekran görüntüsü 2

Coyote Linux ekran görüntüsü 3

Python'da Türkçe karakter çözümü

Python'da Türkçe karakter sıkıntısı çekenler için çok kısa bir çözüm,lütfen aşağıdaki örneği inceleyin:

def monte(self):
     soz=self.sozcuk.get()
     soz=unicode.encode(unicode(soz),"utf8")
     an=self.anlam.get()
     an=unicode.encode(unicode(an),"utf8")
yukardaki örnekteki kalın kodlar yapılan text,entry girişlerinde türkçe karakter desteği verecektir.