Özgür olmayan paketler

Debian GNU/Linux tamamen özgür ve GNU felsefesine en çok dikkat bir dağıtım.Eğer sizde Debian GNU/Linux kullanıyorsunuz VRMS ile sissteminizde özgür olmayan paketleri listeleyebilirsiniz."VRMS" Bdale Garbee tarafından Perl ile yazılmış Debian sisteminiz üzerinde konsol üzerinde özgür olmayan paketleri listeler.İsmi neden "VRMS" derseniz açılımı "Virtual Richard M. Stallman" .RMS bilgisayarda dahi özgür olmayan paketleri gözünüze sokuyor!

VRMS'i kurmak için;

$ sudo aptitude install vrms

Sistemizde çalıştırmak ve paketleri listelemek içinse konsola "vrms" yazmanız yeterli.Mesela benim sistemimdeki özgür olmayan paket listesi:

Non-free packages installed on zenit rar                          Archiver for .rar files unrar                     Unarchiver for .rar files (non-free version) Contrib packages installed on zenit flashplugin-nonfree           Adobe Flash Player - browser plugin msttcorefonts                     transitional dummy package ttf-mscorefonts-installer    Installer for Microsoft TrueType core fonts 2 non-free packages,   0.1% of 1709 installed packages. 3 contrib packages,     0.2% of 1709 installed packages.

Comments