Yoper Linux

Yoper Linux Pentium Pro ve daha yüksek işlemci türleri için i-686 platformlu bir Linux dağıtımıdır.Hem masaüstü hemde sunucu olarak kullanılan bu dağıtım donanım desteği ve tanıma açısından Knoppix'e benzemektedir.Yoper Linux'un en belirgin özelliği özel iyileştirmeler ile hızlı bir Linux dağıtımı olması.

Proje ilk Andreas Girardet tarafından kurulmuş ve şu anda Tobias Gerschner tarafından devam ettirilmektedir.Bu dağıtımı oluştururken popüler Linux dağıtımlarından aldıkları birçok şeyi değiştirip modifiye ederek yeni bir dağıtım oluşturdular.

Yoper Linux'un anavatanı  Auckland,Yeni Zelanda'dır.Güvenlik,internet servis sağlayıcıları da dahil bir çok sektörde kullanılmaktadır.En son Yoper 2009 Beta 2 sürümü yayınlanmıştır.

Resmi Web adres : http://www.yoper.com

Ön tanımlı kullanıcı arayüzü: KDE

Son sürüm download: KDE4 KDE3 Flux XFCE Slim

Ekran Görüntüsü:

Windows'un 7'i günahı

Windows 7 nin günahları

Özgür Yazılım Derneği'nin(FSF) yeni kampanyalarından biri olan "Windows'un 7'i günahı".FSF yeni kampayasını  kurduğu Windows7sins.org adlı sitede sürdürüyor.Bu yazıda bu kampayanın bir broşürünün Türkçe'ye çevirmeye çalıştığım kadarıyla size sunacağım.Broşürün orjinali yazının sonuna eklenmiştir.

Microsoft özgürlüğümüzü çöpe atıyor!!!
Ekimde çıkardığı "Windows 7" sürümü ile Microsoft korku ve tehdit salmaya devam ediyor ve Microsoft eski sürümlerine verdiği resmi desteği kesmeyi düşünüyor.,GNU/Linux gibi özgür yazılımlar yerine,Microsoft güvenlik güncellemeleri ve yamalar sağlamak için kendine bağlı kılıyor.Çünkü onların sistemi özel mülk ve bağımlı.

Microsoft eski sürümlere desteğini çekme tehditi ile,onlara ihtiyacınız olmasa bile sizi yazılımlarının yeni versiyonlarını almanıza zorluyorlar.Bu yapılanlar sizin çalışmalarınızı engelleyebilir ve negatif sonuçlar doğurabilir.Microsoft piyasadaki tekelini kötüye kullanarak açıkça kar sağlamak için milleti kandırıyor.

Windows Vista ile DRM(Digital Rights Management) kısıtlamalarını kapsayan planları gibi,Microsoft güvenliğinize,gizliliğinize ve özgürlüğünüze saldırıya devam ediyor.Üreticiler ve satıcılarla da anlaşarak ,istemesekte bizi ürünlerini almaya zorluyor.

Yazılım kullanan  diğer insanlarla açık ve özgür bir şekilde haberleşmeyi hakediyorsunuz.Yazılımın nasıl çalıştığını öğrenmeyi hakediyorsunuz ve bunu öğrencilerinize öğretmeyi.Favori programlarınızı,istediğiniz yazılımı seçme özgürlüğünü hakediyorsunuz.

Özgür yazılımı hakediyorsunuz.

Windows7sins.org

Özgür Yazılım Derneği'nin bildirisidir,BOSTON,MA.

Statik IP'yi değiştirmek

Statik ip'mizi hiçbir proxy sitesi ve ya hiçbir program kullanmadan değiştirmek çok kolay.Böylece ip'nizi banlayan ve engellenen içeriklere ulaşabilirsiniz.

İpmizi değiştirmek için ilk önce tarayıcımızı açıyoruz.Ben varsayılan olarak Mozilla/firefox olarak anlatıcam.

Hemen sırayla : "Düzen>Seçenekler>Gelişmiş>Ağ>Bağlantı Ayarlar>Vekil Sunucu Ayarları"nı açıyoruz.Resimde örneği verilmiştir.

Statik Ip değiştirme 1

Burada isterseniz Socks v5 ya da v4 seçebilirsiniz.Fakat Ipmizi proxylist sitelerinden alırken bu tercihi göz önünde bulundurup kendi ayarımıza göre Socks v5 ve ya 4 olan ip yi seçecez.Örnek Proxy List Siteleri aşağıda verilmiştir.Bu sitelerden alacağımız ip'yi Sock sunucusu yazan yere yazıp "Tamam" diyoruz.

Proxy List Siteleri:

Ve son olarak şöyle:

Artık IP'nizin değişmiş olacaktır.Ip'nizin değişip değişmediğiniz buradan kontrol edebilirsiniz.Kolay gelsin.

Yeni Yıl : 2010

Yeni yıl pengueni

Python öğrenmek isteyenler için

Python öğrenmek isteyenler için yararlı olacağı kanaatine vardığım web adresleri paylaşacam:

1.İlk başta Türkçe kaynak olarak sürekli olarak takip ettiğim "istihza"yı herkese öneriyorum.Bir kez daha "istihza"yı hazırlayıp emek veren arkadaşıma teşekkür ediyorum.İstahza içerdiği Python 2.x,Python 3.x,Tkinter 2.x,PyGTK 2.x dersleriyle yerel kullanıcılar için çok büyük hizmet ediyor."İstihza" ders içeriklerine ulaşmak için buradan

2.İkinci önerim "Bilgisayar bilimcisi gibi düşünmek" "Python ile öğrenme" başlığı altında verdiği örnekler,alıştırmalar,ünite sonu tekrarı ve ödevleri ile pythona ilgi duyanlar,öğrenmek isteyenler için iyi bir adres.Ulaşmak için buradan

3.Paylaşan kodlar ile göz aşinalığı kazanmak ,kod okumak,öğrenmek,geliştirmek ve yazdıklarımızı paylaşmak için ActiveState

4.Python yaratıcısı tarafından(Guido van Rossum)  hazırlanan "Python Library Reference" kitapçığına ulaşmak için buradan .Kitapçık ingilizce olsa da mutlaka bişeyler arayıp öğreneceksiniz.

Aynı sitede "Python Programlama Dili" indeksine ulaşmak için buradan .Bu indeks bir "Python Sözlüğü" niteliğinde,pythonla ilgili aradığınız herşeyi bulabileceksiniz.

Python ile ilgili "Modül" listesine ise buradan ulaşabilirsiniz.

5.Ücretsiz Python kitabı.Dili ingilizce fakat yararlı olacaktır.İndirmek için buradan

6.En önemlisi "Google".Google'ın "code search" araması yaparak python örnek kodlar bulabilirsiniz.(kod ararken "lang:python" yazmalısınız.)

Eğer başka yararlı kaynaklar bulursam buradan paylayaşacam.Kolay gelsin.