Logo Arama motorları

Tasarımla uğraşanların mutlaka yolu buralara düşmüştür.Bilmeyenler de bilsin diye yazıyorum, aradıkları birçok popüler logolar mesela büyük şirketlerin,futbol kulüplerinin,markaların vs vs geçmişte olan ve günümüzdeki logolarını yüksek çözünürlüklü olarak hiç bir ücret ödemeden bilgisayarlarına inderebilirler.

Logo arama motorlarından bazıları:

ve daha birçok logo sitesi mevcut.Ama önerdiğim siteler bunlar.Kolay gelsin.

Ip numarası ve rDNS Look up

Bu program web adreslerinin ip numaralarını ve rDNS adreslerini bulmamıza yarıyor.Kullanımı çok basit ve python ile yazıldı.Kullanımı hakkında detaylı bilgi aşağıdaki resimde detaylı olarak anlatıldı.Umarım işinize yarar.Soru ve sorunlarınız yorumlarsanız sevinirim.

Program download

programı çalıştırmak için,konsoldan programın dizinine girip,

$python lookup.py
demeniz yeterli.Üzerine tıklayarak çalıştırmak için ise,programa çalıştırma izni vermeniz gerekiyor.Bunu da;
$ chmod +x lookup.py
dedikten sonra üzerine sadece tıklayarak programı çalıştırabilirsiniz.

Linux üzerine America's Army kurulumu

Linux üzerine 3 adımda America's Army kurulumu:

1.Bu adresten hemen oyunu indiriyoruz.(775 MB)

2.Uç birimden oyunu indirdiğimiz dizine geçiyoruz.Mesela masaüstüne indirdiğimizi farzedelim.

$ cd Desktop

ve daha sonra indirdiğimiz dosyaya çalıştırma izni verelim.

$ chmod +x armyops250linux.run

3.Son olarak root yetkisi alarak;

$ sudo ./armyops250linux.run

diyerek oyunumuzu kuruyoruz.Artık oyunumuz oynanmaya hazır.İyi eğlenceler.

Sorunlarınızı yorumla bildirin.

GNU Chess

GNU Chess satranç oynabileceğiniz  bilgisayar oyunudur.Bu oyunun ilk çıkışı unix tabanlı satranç bilgisayar oyunlara dayanmaktadır.Fakat GNU Chess Linux,windows ve birçok platformda çalışmaktadır.GNU Chess GNU programları projesinin en eski parçalarından biridir ve 1984 yılında Richard Stallman'ın "GNU Manifestosu"nu ilan etmesiyle birlikte geliştirilmeye başlanmıştır.

GNU Chess'in ilk sürümü Stuart Cracraft tarafından yazılmıştır.Sürüm 2'den 4'e kadar John Stanback tarafından yazılmıştır.  Sürüm 5 Chua Kong-Sian tarafından yazılmıştır.Sürüm 5.07 ise Simon Waters tarafından yazılmıştır.Bu oyunun gelişmesine düzinelerce geliştirici katkı sağlamıştır.GNU Chess modern bilgisayarların tümünde sorunsuz bir şekilde üstün bir performanda çalışmaktadır.

GNU Chess özgür bir yazılımdır ve GNU Genel Kamu Lisansı koşulları altında lisanslıdır.Gönüllü geliştiriciler tarafından işbirliği ile yazılmaktadır. Genellikle XBoard gibi bir GUI programı ile birlikte kullanılır.

GNU Chess hakkında detaylı bilgi için buradan .

Oyunun son sürümünü de http://ftp.gnu.org/pub/gnu/ adresinden indirebilirsiniz.

Ekran Görüntüleri:

Unix nedir?

Unix nedir?  - " Linux ile Unix arasındaki farklar yazı dizisi I "
Unix Nedir?

Unix, çok kullanıcılı (multiuser) ve aynı anda birçok işi yapabilen (multitasking) bir işletim sistemidir. Daha çok program geliştiren kişiler için düşünülmüş bir sistemdir. Komut yorumlayıcı programlar (shell) aracılığı ile kullanıcı ve bilgisayar sisteminin iletişimi sağlanır. UNIX 1969 yılında Bell Laboratuarlarında doğmuş ve 80 li yıllar ile birlikte çok popüler bir işletim sistemi olmuştur. Özellikle akademik dünyada iş istasyonları üzerinde çok yaygın bir kullanım alanı bulmuştur. Bunda biraz da işletim sisteminin gelişmeye-geliştirilmeye açık olması çok önemli bir rol oynamıştır. Linus Torvalds ile birlikte 80 li yılların başında piyasada kodları ile dolaşmaya başlayan LINUX kişisel bilgisayarlarda kullanılmaya başlanmış ve kullanıcı sayısı gün geçtikçe artmıştır. Kendiliğinden ve çok değişik kaynaklar ve yollardan geliştirildiği için piyasada çok değişik UNIX vardır, mesela ULTRIX, AIX, System V, BSD, Digital UNIX, vb. Fakat bu farklı UNIXler kullanıcılar tarafından komut yorumlayıcı programlar (Shell) sayesinde bir zorluk çekmeden kullanılmaktadır.

Tarihçesi :

UNIX geçmişi 1969 kadar dayanır. Bell laboratuarlarında Ken Thompson, Dennis Ritchie ve arkadaşları PDP-7 adlı bir bilgisayar üzerinde daha sonra UNIX olarak anılacak bir çalışma başlatırlar. O günlerde UNIX den çok UNICS (UNiplexed Information and Computing System) adı kullanılmıştı. UNIX in gelişimi 1969-1979 yılları arasında daha çok Bell laboratuarlarında oldu. Bu ilk sürümler (version) DEC bilgisayar sistemlerinden PDP-11 (16 bit) ve daha sonra VAXen (32 bit) için geliştirildi. Sürüm n veya N.ci Sürüm olarak bilinen bu ilk örneklerinden bazıları:

  • V1 (1971): İlk sürümdür, Assembler ile PDP-11/20 sistemi için yazılmıştı. Patent hazırlama bürosunda kelime işlemci olarak kullanılımıştı.
  • V4 (1973): C programlama dili ile yeniden yazıldı. Bu ise bir devrim yarattı denilebilir, çünkü değişik sistemler için çok kolay bir şekilde yeniden yazılması veya bir parçasının değiştirilebilmesi mümkün oldu. Aslında C-programlama dili UNIX geliştirme çabası içinde iken ortaya çıktı ve daha sonra UNIX, C ile gelişimini sürdürdü. Bu ise ikilinin çok iyi bir uyum içinde varlıklarını sürdürmesine ve güçlenmelerine neden oldu.
  • V6 (1975): Bell laboratuarları dışında UNIX geliştirilmeye başlandı ve bu daha sonra ortaya çıkacak olan farklı kaynaklardan UNIX gelişiminin başlangıcı oldu. 1.xBSD (PDP-11 için) bu sürümden geliştirilen örneklerden biridir
  • V7 (1979): Birçok kişi için "son doğru-gerçek UNIX" olarak bilinen bir sürümdür. VAX sistemler için geliştirilmiştir. Bu sürümde sistem tarafından kullanılabilen komutlar: _exit, access, acct, alarm, brk, chdir, chmod, chown, chroot, close, creat, dup, dup2, exec*, exit, fork, fstat, ftime, getegid, geteuid, getgid, getpid, getuid, gtty, indir, ioctl, kill, link, lock, lseek, mknod, mount, mpxcall, nice, open, pause, phys, pipe, pkoff, pkon, profil, ptrace, read, sbrk, setgid, setuid, signal, stat, stime, stty, sync, tell, time, times, umask, umount, unlink, utime, wait, write.
Vn sürümleri Bell laboratuarlarındaki Bilgisayar Araştırma Grubu (Computer Research Group) tarafından gerçekleştirilmişti. Yine Bell laboratuarlarında Unix İşletim Sistemi Grubu geliştirilen UNIX üzerine kullanıcı bazında destek veriyordu. Bu grup tarafından da UNIX e önemli katkılar sağlanmıştır. Bell laboratuarlarındaki UNIX üzerine çalışmalar 80li yıllara kadar sürmüştür. System V olarak bilinen sürüm Bell laboratuarlarında keşfedildikten sonra Unix System Laboratuarları (USL) AT&T tarafından satın alınmıştır. 1993 yılı başlarında Novell şirketi USL yi satın almış ve 1993 sonlarına doğru da X/Open adı altında tescil ettirmiştir. 1993 den bu yana UNIX Novell şirketinin tescilli bir ürünü olarak piyasada varlığını sürdürmektedir. Fakat UNIX işletim sistemi Bell laboratuarları dışında da gelişimini çok farklı bir şekilde sürdürmüş ve bugun piyasada içinde X içeren birçok UNIX işletim sistemi oluşmuştur. Arkasına güçlü bilgisayar şirketlerini de alan UNIX ailesi içinde: IBM-AIX, SUN-Solaris, HP-UX, SGI-IRIX, SunOS, ve Linux vardır. UNIX işletim sisteminin üzerinde çalışacağı platformdan bağımsız bir şekilde geliştirilmiş olması ona çok önemli bir avantaj sağlamaktadır. Hangi platformda çalışacak ise o platform için yeniden derlenmesi (re-compile) yeterli olmaktadır. Bu sadece işletim sistemi için değil onun üzerinde çalışacak uygulamalar için de geçerlidir. Herhangi bir UNIX için geliştirilmiş bir uygulama bir diğer UNIX ve farklı bir platform için yeniden kolaylıkla derlenebilir.

("Unix tarihçesi bu adresten alıntıdır.)