Usb Flash Diskten Linux Kurulumu

Bilgisayarımıza kurmak istediğimiz herhangi bir dağıtımın ".iso" uzantılı cd ya da dvd kalıbı indirdiniz.Fakat bunun için cd ya da dvd harcama niyetinde değil de,"usb flash belleğim var ben bununla kurulum yapmak istiyorum" diyorsanız aşağıdaki adımları izleyin.

1- İlk olarak sistem üzerindeki flash diskimizi görelim.

fdisk -l

bu komutun çıktısına göre sisteminize bağlı "/dev/sdX" şeklinde bir usb flash belleğin bağlı olduğunu göreceksiniz.Ben ön tanımlı olarak "/dev/sda" olarak alacam.

2-Flash belleğimiz "/dev/sda" noktasına bağlı.Bu bölüm sisteme bağlı ise kaldıralım ve flash bellekte bulunan bölümleri silip,boot sektör oluşturalım.

umount /dev/sda1

dd  if=/dev/zero of=/dev/sda count=1024

3-Flash bellekte yeni bir bölüm oluşturalım.Fdisk yazılımını kullanmasını az buçuk aşina olmanız lazım.

fdisk /dev/sda (Bu komuttan sonra sırayla aşağıdaki adımları uygulayın!)

>p

>n  , p , 1 , enter enter

>p

>a ,1

>p

>w

4- Yukardaki adımdan sonra flash bellek üzerinde "/dev/sda1" bölümünü oluşturduk ve bu bölümü şimdi ext2 ile şekillendirelim.

mkfs.ext2 /dev/sda1

tune2fs -i 0 /dev/sda1

5-Bu adımda flash belleğimize "mbr" yükleyecez fakat daha önceden sisteminizde "syslinux" adlı yazılımın bulunması lazım.Eğer yoksa paket yöneticisi yardımıyla hemen indirin.(Örnek: " apt-get install syslinux" "emerge syslinux" )

cat /usr/share/syslinux/mbr.bin > /dev/sda

6-İndirdiğimiz iso kalıbını ve flash belleğimizi sisteme bağlayalım.(Not:Ben indirdiğimiz iso kalıbına örnek olarak "debian-5.0.iso" adını verdim.Siz indirdiğiniz iso kalıbının adı ve bilgisayarınızdaki yolu neyse onu yazacaksınız.

mkdir /mnt/flash

mkdir /mnt/iso

mount -t ext2 /dev/sda1 /mnt/flash

$mount -t iso9660 -o loop,user /home/user/downloads/debian-5.0.iso /mnt/iso

7- iso kalıbının içindekileri usb flash belleğimize kopyalım.

cd /mnt/flash

cp -r /mnt/iso/* /mnt/flash

8-İso kalıbının usb flash bellekten yüklenebilmesi için birkaç düzeltme ve bootloader yükleyelim.

mv isolinux extlinux

mv extlinux/isolinux.cfg extlinux/extlinux.conf

rm extlinux/isolinux.bin

cd ..

extlinux -i /mnt/flash/extlinux

9-Bu adıma kadar hata almadan gelebilmişseniz herşey doğru ve artık usb flash bellekten kuruluma hazırdır.Bunun içinde ilk önce flash belleğimizi sistemden ayırıp,daha sonra kendiniz biostan usb 'den boot seçeneğini aktif ederek kuruluma başlayabilirsiniz.

umount /mnt/flash

Kolay gelsin :)

Sources.list Generator

Debian ve Ubuntu kullananlar için istediğiniz depoları ekleyip,çıkartabileceğiniz sources.list generator.Bu generatorda neredeyse işine lazım olan ve .deb deposu olan tüm yazılımlar listelenmiş.

Debian için : http://debgen.simplylinux.ch/

Ubuntu için : http://repogen.simplylinux.ch/

Türkiye’deki Linux kullanıcıları için özgür sosyal ağ: Tuxweet

tuxweet

Dernek üyelerinden Emre Eryılmaz, Linux kullanıcılarının hepsinin bir yerde toplanması ve iletişimi için Tuxweet isimli servis kurdu.

Twitter ve Facebook hesabınızla da siteye üye olabilir, mesajlarınızın tuxweet’te de görünmesini sağlayabilirsiniz. Sitenizin, günlüğünüzün RSS besleme adresini ekleyip yazılarınızı burada da yayınlayabilirsiniz. Gmail, Yahoo, Facebook, Twitter listenizde bulunan arkadaşlarınızı davet edebilirsiniz.

http://tuxweet.linux.org.tr adresinden bağlanabileceğiniz Tuxweet‘in altyapısında Sharetronix özgür yazılımı kullanılıyor.

(kaynak: http://gunluk.lkd.org.tr )

İnternet'te Sansür'e Karşı Ortak Platform Toplantısı

19 Haziran 2010'da Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsünde "internet sansürü" konulu toplantı yapılacaktır.Basın duyurusunu aşağıda bulabilirsiniz.

Basın Duyurusu //15 Haziran 2010 İnternet'te Sansür'e Karşı Ortak Platform Toplantısı Yer: Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü Tarih: 19 Haziran 2010 Cumartesi Saat: 13:00 - 17:00 İnternet sansürüne karşı güçlerimizi birleştiriyoruz!

Bilindiği gibi, Haziran 2010 başında İnternet'te erişim engellemeleri ivme kazanarak sansür baskısını yoğunlaştırdı. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın (TİB) Youtube engellemesi ile ilgili mahkeme kararını yetkisiz bir biçimde yorumlayarak giriştiği IP bloklaması, bu siteyle aynı IP'leri kullanan bir çok Google hizmetini erişilmez kılarak tüm internet kullanıcılarını mağdur etti. Ülkemizde kaygı verici bir biçimde yoğunlaşan internet sansürü katlanılmaz boyutlara ulaştı. TİB'e karşı açılan davaların yanı sıra, biz, internette sansüre karşı mücadele eden farklı gruplar, güçlerimizi birleştirmeye ve bir ortak platform oluşturmaya karar verdik. Bu amaçla, 19 Haziran 2010 tarihinde Kadir Has Üniversitesi'nde ilk Ortak Platform toplantımızı gerçekleştiriyoruz. Bu toplantıda, 5651 sayılı sansür yasası başta olmak üzere, temel birer insan hakkı olan düşünce ve ifade özgürlüğü, iletişim özgürlüğü ve özel hayatın korunması hakkını ihlal eden, hukuk devleti ilke ve kurallarına aykırı bir biçimde gerçekleştirilen sansür baskısına karşı birlikte neler yapabileceğimizi konuşacağız; bir eylem planı oluşturacağız.

İnternet'te sansüre karşı çıkan tüm kişi, kurum ve kuruluşları güçlerini bizlerle birleştirmeye çağırıyoruz. Gelin, İnternet Sansürü'ne karşı birlikte mücadele edelim!

İNETD (İnternet Teknolojileri Derneği) NETDAŞ Sansüresansür Korsan Partisi Oluşumu Alternatif Bilişim Sansüre Karşı Ekşi Sözlük Zirvesi Sansüre Yeter! Kampanyası Yeşiller ve diğerleri.....

Etkinliklerden Haberdar Olun!

Etkinlik Takvimi

Sitemizin "Etkinlik Takvimi" adlı sayfasından ülkemizdeki ve dünyadaki Linux ve Özgür Yazılım etkinliklerinden haberdar olun.Etkinliklerinden yanında hangi dağıtımın hangi sürümünün ne zaman çıkacağı gibi merak ettiğiniz ya da kullanmakta olduğunuz dağıtımların yeni sürümlerinin çıkış tarihlerini takip edin.Nice yeni dağıtımlara ve Özgür Etkinliklere :)

"Etkinlik Takvimi" sayfasına ulaşmak için tıklayın!