Tam Özgür Linux Dağıtımları

Özgür Yazılım Derneği (FSF) tarafından tamamen özgür GNU/Linux dağıtımlarını listedi.Bu listede bilinen dağıtımlar yok ama bünyelerinde özgür olmayan,kapalı hiç bir kod,yazılım barındırmıyor.Hatta bu listede GNU felsefesine bağlılıyla ünlenen en ünlü Linux dağıtımı "Debian GNU/Linux" dahi yok.Zaten daha önce Richard Stallman Debian'ı kernele non-free kodlar eklemekle ve artık özgürlüğüne bir leke koymakla ağır bir şekilde eleştirmişti.Debian geliştiricileri dahi bu eleştiriyi haklı bulmuş,bunun büyük bir yanlış olduğunu kabullenmişlerdi.Fakat Debian'ın bu yanlışlıktan kurtulmanın en büyük sorunu büyük ve hantal yapısı.Umarız en kısa zamanda Debian bu listeye eklenir.

Tamamen Özgür Linux Dağıtımları :

BLAG, BLAG Linux/GNU, Fedora tabanlı özgür bir GNU/Linux dağıtımı.

Dragora, bağımsız,sadeliği ve basitliği amaçlayan GNU/Linux dağıtımı.

Dynebolic,Özel olarak ses ve video montaj araçlarıyla gelen bir GNU/Linux dağıtımı.

gNewSense, Debian ve Ubuntu tabanlı bir GNU/Linux dağıtımı.

Kongoni ,Afrika kökenli özgür GNU/Linux dağıtımı.

Musix GNU+Linux, Knoppix tabanlı ve özel ses montaj araçlarıyla GNU/Linux dağıtımı.

Trisquel, Kullanıcı kitlesi olarak ev,okul ve küçük ölçekli kullanıcıların ihtiyaçlarını temele alan GNU/Linux dağıtımı.

Ututo, Gentoo tabanlı GNU/Linux dağıtımı.Bu dağıtım tamamen Özgür olan ilk Linux dağıtımı.

Venenux, KDE Masaüstü ile birlikte bir dağıtım.

TinyCore Linux

TinyCore Linux belkide dünyanın en küçük "grafik arabirimi" olan 10 mb'lık Linux dağıtımıdır.6 mb büyüklüğünde Linux 2.6 kerneli birlikte gelen bu dağıtım içeriğinde BusyBox,Tiny X,Fltk birlikte gelmektedir.TinyCore'un açılış süresi 4 sn gibi kısa bir sürede gerçekleşmedir.

Bilgisayar donanımı yetersiz ve düşük olanlar için ilaç gibi GUI ile birlikte gelen linux dağıtımı.Tam donanım desteği olmamasına rağmen bir çok donanımda hiç bir sorun olan olmadan kullanılabilir.TinyCore sadece bu kadar da değil,debian'dan bildiğimiz synaptic gibi ihtiyacınız olan yazılımı bir tıkla gerekli bağımlılıkları ile birlikte otomatik yükleyebilir ve sisteminizi güncelleştirebilirsiniz.Son sürümü 2.8.1 ve canlı cd ya da usb belleğinize yüklenebileceği gibi harddiskinize de normal bir linux dağıtımı gibi yüklenebilir.

TinyCore Linux hakkında daha fazla bilgi almak için buradan .

2.8.1 Son sürümünü indirmek için buradan .

TinyCore Linux'un hardiske yüklenmesi :
TinyCore Linux'u boot ettikten sonra "AppBrowser" ile gerekli iki paketi kurmamız gerekli:
  1. cfdisk.tcz

2.grub-0.97-splash.tcz

bu kurulumlar tamamlandıktan sonra "root shell"i açıp aşağıdaki sıra ile komutları izliyoruz.

  • fdisk -l  #harddisk bölümlerini görelim.
  • cfdisk /dev/hda  #harddiskimizde yükleyeceğimiz disk bölümlerini oluşturalım.
  • Yukardaki komutu verdikten açılan ekranda gösterilen bölümü "Enter"layıp sırayla  şu seçenekleri seçiyoruz."NEW>Primary>bölümün büyüklüğünü 100mb yapmanız yeterli>Begining>Bootable>Write>Quit .
  • Buraya kadar tamamsa yeni harddisk bölümümüz hazırdır ve bu bölümü ext2 ile biçimlendirelim.Not:Tiny ext3'ü desteklemiyor.Şekillendirmek için " $ mkfs.ext3 /dev/hda1" ve ardından "$rebuildfstab"
  • Bu adımda yeni bölümümüzü bağlayıp sistem dosyalarımızı koplayalım:" $mount /mnt/hda1" , "$mkdir -p /mnt/hda1/boot/grub","$mount /mnt/hdc" ,"$cp -p /mnt/hdc/boot/ /mnt/hda1/boot/","$mkdir -p /mnt/hda1/tce","$touch /mnt/hda1/tce/mydata.tgz"
  • Buraya kadar hiç sorun olmamışsa artık Grub ayarlarını da tamamlayıp kurulumu tamamlayabiliriz.Grub ayarları içinde sırayla "$cp -p /usr/lib/grub/i386-pc/ /mnt/hda1/boot/grub/", "$vi /mnt/hda1/boot/grub/menu.lst" bu komutla grub menüsüne aşağıdaki gibi ekliyoruz;
default 0 timeout 10 title tinycore kernel /boot/bzImage quiet initrd /boot/tinycore.gz
  • Ve son olarak  da "$grub " komutu verip grup konsolun giriyoruz ve yine sırayla:
  • root (hd0,0) setup (hd0) quit yazarak kurulumu tamamlıyoruz.
Çok iyi anlatamadığımın farkındayım fakat sorularınız için yorum bırakmayı unutmayın!

Özgür Yazılım ve Linux Günleri 2010

İstanbul Bilgi Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Bölümü ve Linux Kullanıcıları Derneği'nin 9 yıldır düzenlemekte oldukları etkinlikler bu yıl 'Özgür Yazılım ve Linux Günleri' ismi altında birleşiyor.2-3 Nisan 2010 tarihlerinde İstanbul Bilgi Üniversitesi Dolapdere Kampüsü'nde gerçekleşecek olan etkinliğin bu yıl konuk edeceği isimler arasında Matt Zimmerman (Canonical/Ubuntu), Leslie Hawthorn (Google) ve Brian King (Mozdev) yer alıyor. Etknilik hakkında daha detaylı bilgiyi web sitesinde bulabilirsiniz. 2010 yılının bu önemli buluşmasını şimdiden takvimlerinize işaretleyin.

Matt Zimmerman, teknoloji uzmanı, Özgür / Açık Kaynak Yazılım geliştiricisidir. Zimmerman şu anda Canonical Ltd.'de Ubuntu projesinin teknik lideri, Ubuntu teknik yönetim kurulunun başkanı ve projenin CTO'su olarak görev almaktadır. Zimmerman, Canonical'da Ubuntu sürümleriyle ilgili teknolojik kararları koordine etmektedir.

Leslie Hawthorn Google Açık Kaynak Programları Ofis'de Google Summer of Code programının Topluluk yöneticiliği görevinde bulunmaktadır. Dünya'nın üniversite öncesi öğrencilerini tüm Açık Kaynak yazılım geliştirme süreçlerine dahil eden ilk global girişimi olan "Google Highly Open Participation Contest" i tasarlamış ve yönetmiştir. GNOME Vakfı'nın ve Open Source Business Resource'un danışma kurulunda görev almaktadır.

Etkinlik web sitesi: http://www.ozguryazilimgunleri.org.tr

Slax :kendi Linux'unuzu yaratın

Slax çağdaş, taşınabilir, küçük ve hızlı, modüler yapıda bir Linux işletim sistemidir. Küçük boyutlarına rağmen günlük kullanımda ihtiyaç duyacağınız birçok yazılımı içerir. Sistem yönetim araçları ve iyi organize edilmiş grafik arayüz buna dahildir.

Modüler yaklaşım size Slax'a istediğiniz diğer yazılımları ekleme özgürlüğünü sağlar. Eğer en sevdiğiniz metin düzenleyiciyi, ağ araçlarını ya da oyunları bulamadıysanız, yalnızca ilgili modülü indirip Slax'a kopyalayın; kuruluma ihtiyaç yok, ayarlamaya ihtiyaç yok.

Eğer yeni başlıyorsanız veya uğraşacak vaktiniz yoksa basit birkaç adımı takip ederek kendinize göre ayarlanmış işletim sisteminizi web arayüzünü kullanarak yapabilirsiniz.

Evet birkaç tıklamayla kendi Linux'unuzu yaratabilirsiniz.İşlemleriniz bittiğinde Linux'unuzun iso dosyası indirilmeye hazır ve hemen Cd'nize yazdırıp kullanabilir ya da usb belleğinize yükleyebilirsiniz.İsterseniz hazır Slax Linux sürümünü indirip kullanabilirsiniz.

Hazır Slax Linux indirmek için buradan .

Kendi linux'unuzu hazırlamak içinse buradan .

Slax Linux hakkında daha fazla bilgi almak içinde buradan . ( Türkçe )

Örnek Ekran Görüntüleri :

Kaynak: Slax.org

CrunchBang Linux:Lite Ubuntu

CrunchBang Linux Ubuntu Linux tabanlı hızlı ve hafif "Openbox Window Manager" ve GTK+ uygulamaları kullanan bir Linux dağıtımıdır.Bu dağıtım bir nevi mini Ubuntu gibidir.Tamamen ubuntu ile uyumlu ve aynı depoları kullanır.Hafif ve hızlı olması diğer bir adını "Faster Ubuntu" yapmıştır.CrunchBang Linux iki farklı sürümü mevcuttur bir normal ,ikincisi ise Lite sürümüdür.Aynı zamanda Live Cd'si de mevcuttur.Hem Ubuntu kullanayım hemde çok daha hızlı olsun isteyenler ise tercih sebebidir.Zira üzerinde herşey hazır olarak gelmektedir.Artı hiçbir kuruluma ihtiyacınız olmayacaktır.

Ayrıntılı bilgi için buradan .

Download: STANDART EDITION 32 bit | 64 bit

Lite EDITION 32 bit | 64 bit

Örnek ekran görüntüleri: