Crossover Linux:Linux'teki Windows

"Crossover Linux" popüler Windows uygulamalarını,eklentilerini ve oyunlarını Linux üzerinde çalıştırabilen uygulamadır hemde Microsoft lisans ücreti ödemeden.Fakat bu uygulamaya yaklaşık 40 dolar civarında bir ücret ödemeniz gerek.Birkaç tıklama ile kurulabilen uygulamalar Windows'a bağımlı yapan uygulamlardan kurtulmanıza yarıyor.Birçok kişinin Linux'a geçmek istemesi ama birkaç program ya da oyun için bu bağımlılığı bırakamamalarına da artık sebeb kalmıyor.Windows üzerinde kullandığınız MS Office paketinden,Internet Explorer 8'e kadar birçok uygulama ve oyunu sorunsuz kullanabilirsiniz.İşte tam sorunsuz çalıştırılabilen bazı oyun ve uygulamalar:

 1. · Fallout 3
 2. · Left 4 Dead (Steam)
 3. · Internet Explorer 8
 4. · Team Fortress 2 (Steam)
 5. · Internet Explorer 7
 6. · Outlook 2007
 7. · Steam GUI
 8. · Left 4 Dead 2 (Steam)
 9. · Word 2007
 10. · Lord of the Rings Online: Siege of Mirkwood
 11. · VMware Infrastructure Client
 12. · Guild Wars
 13. · Dragon Age: Origins
 14. · Aion
 15. · Photoshop CS4
 16. · Civilization IV (Steam)
 17. · World of Warcraft: Wrath of the Lich King
 18. · iTunes 9
 19. · Excel 2007
 20. · iTunes 8.0
 21. · PowerPoint 2007
 22. · Quicken 2009
 23. · Visio 2007
 24. · Visual Studio 2008
 25. · Call of Duty 4: Modern Warfare
Crossover Linux hakkında daha fazla bilgi almak için buradan .

Crossover Linux'te çalışan TOP List uygulama listesi için buradan .

Çalışabilen tüm uygulama ve oyunların listesi için buradan .

Bu uygulamayı indirmek için buradan . (Deb paketi mevcuttur.32 ve 64 bit desteği mevcuttur.)

Türkiye'deki satış temsilcisi Gelecek A.Ş'den ayrıntılı bilgi ve uygulamayı satın alabilirsiniz.

NOT: Özgür işletim sisteminizi özgür olmayan uygulamalarla özgürlüğünüzü kısıtlamayın .

PSP'ye uCLinux kurulumu

PSP'nize uClinux yüklemek için ilk önce firmware 1.5 olarak çalıştırıp aşağıdaki uCLinux dosyasını PSP'nizin PSP/GAME150 klasörünün içine atın.Tabiki usb ile bağlantısını kesip normal bir oyun açıyormuş gibi menüde GAME sekmesinden Linux'unuzu çalıştırın.

PSP için uCLinux indir

Php ile server durum göstergesi

phpSysInfo

phpSysInfo sunucunuz ve durumu hakkında bilgi veren php scripttir.phpSysInfo sunucuzun Uptime, CPU, Memory, SCSI, IDE, PCI, Ethernet, Floppy, and Video bilgilerini size gosterir.

Ayrıntılı bilgi için buradan .

Demo için buradan .

Örnek ekran görüntüleri :

OpenSolaris Ücretsiz CD

Solaris İşletim Sistemi :

Sun Microsystems şirketi tarafından geliştirilmiş işletim sistemidir. UNIX tabanlı olup, son sürümü olan Solaris 10'dur. Aynı zamanda Linux yazılımlarının çalışmasına destek verir. OpenSolaris tasarısının başlatılmasıyla birlikte, Solaris işletim sistemi açık kaynak hâle dönüştürülmüştür. Solaris son derece güvenli bir işletim sistemi olarak birçok alanda kullanılmaktadır.

Bir UNIX işletim sistemi olarak üzerinde çok güçlü geliştirme ortamları mevcuttur. Bunlar, en temel bash gibi kabuk dilleri olmakla bereber C/C++, Perl, Python gibi güçlü yazılımlama dilleri de sayılabilir. Solaris 10, Sun şirketinin bir ürünü olarak Java geliştirme ortamı da sunmaktadır.

Yıllarca para ile satılması nedeni ile Solaris bireysel kullanıcılarca fazla tanınamamıştır. Aynı zamanda uzun yıllar Sun Microsystems'e ait donanımlar üzerinde çalısması için geliştirildiğinden, Linux ile karşılaştırıldığında çok fazla sürücü eksiği vardır. GPL ile dağıtılan yazılımlar Solaris kullanıcılarına pek çok seçenek sunmaktadır. Bu, Solaris üzerinde sayısını kestiremeyeceğimiz kadar kullanışlı yazılıma erişebileceğimiz anlamına gelir. Apache, PostgreSQL, KDE, Emacs, Openoffice, Mozilla gibi açık kaynaklı yazılımlar Solaris üzerinde çok rahatlıkla kullanılabilirler.

Solaris 10, masaüstü ortamı olarak CDE ve Java Desktop tabanlı GNOME ortamını kullanıcılarına sunmaktadır. Özellikle GNOME ortamı UNIX dünyasına alışık olmayan kullanıcılar için kullanımı kolay, esnek bir masaüstü ortamıdır.

Kaynak : Türkçe Wikipedia

OpenSolaris İşletim Sistemi :

Sun Microsystems tarafından, 2005 yılında Solaris İşletim Sisteminin kaynak kodlarının açılması ile oluşturulmuş Solaris tabanlı ve Gnome (GNU Network Object Model Environment) masaüstü yöneticisini kullanan işletim sistemidir. Paralı ve kapalı kaynak kodlu Solaris projesi de devam etmektedir.

Kaynak: Ubuntu Wiki

Ücretsiz OpenSolaris CD :

OpenSolaris'in topluluk websitesinden ücretsiz Cd'nizi isteyebilirsiniz.Cd'niz iki hafta gibi kısa bir sürede Türkiye'deki adresinize gelmektedir.Hemen Cd istemek için buradan .

Richard Stallman'dan Özgür Bir Kitap

"1971 yılında MIT Yapay Zeka Laboratuvarında çalışmaya başladığımda, yıl- larca varlığını sürdürmüş bir yazılım paylaşım topluluğunun bir parçası hali- ne geldim. Yazılımların paylaşılması özel topluluğumuzla sınırlı değildi; bu, bilgisayar tarihi kadar eskiydi, tariflerin paylaşılmasının aşçılık kadar eski ol- ması gibi. Ancak bunu çok iyi bir şekilde başardık."

GNU hareketinin yaratıcı Richard Stallman'dan yepyeni özgür bir kitap çıktı ve dilimize çevirisi yapıldı.Yeni kitabının ismi olan "Özgür Yazılım,Özgür Toplum:Richard M. Stallman'dan Seçme Yazılar" TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası'nın internet adresinden ücretsiz olarak pdf formatında indirebilir özgürce okuyabilirsiniz ya da online kitabı bu siteden kredi kartı ile 10 TL'ye satın alabilirsiniz.

Kitabı pdf formatında indirmek için buradan .

Online olarak basılı halini satın almak için buradan .