Devil Linux

Devil Linux bootable ve Cdrom ve ya USB diskten çalışabilen bir linux dağıtımıdır.İçinde gelen yazılımlarla  firewall,router,web server,ftp server,Mail server kurabilirsiniz.Devil Linux bir artı özelliği konfigürasyon dosyalarını ayrı bir hardisk ve ya bir medya üzerinde saklayarak Devil Linux boot edildiğinde bu konfigürasyon dosyalarının yolu gösterilerek kendi ayarlarınızı yükleyebilirsiniz..Ya da Devil Linux'u Coyote Linux gibi firewall sunucusu olarak da kullanabilirsiniz.Fakat Devil Linux dağıtımında grafik arabirim henüz bulunmamaktadır.

Devil Linux hakkında daha geniş bilgi almak için buradan .

Son sürümünü indirmek için buradan .

Örnek Ekran görüntüleri:

Civilization Of Ottoman

"Civilization Of Ottoman"(Osmanlı Medeniyeti) tamamen gönüllü geliştiriciler tarafından yazılan ve açık kaynak kodlu Osmanlı Medeniyetini konu alan yerli bir oyun.Bu oyunun daha hızlı geliştirilmesi ve ilerlemesi için tamamen gönüllülük şiarlıyla geliştiriciler aramakta ve geliştirmek isteyen yetenekli öğrencilere destek sağlamak amacı ile kurulan Türkiye Oyun Geliştirici Öğrenciler Grubu adı altında geliştirilmektedir.

Oyun hakkında detalı bilgi için buradan .

Oyuna gönüllü olarak destek vermek için buradan .

Örnek Ekran Görüntüleri:

Pardus 2009.1

Pardus 2009.1 kararlı sürümü duyuruldu ve ftp depolarında yerine aldı.Kod adı "Anthropoides virgo" olan 2009.1 sürümü Türkiye'de nesli tükenmekte olan Telli turna olarak  adlandırılmış.

Pardus 2009.1 ile gelenler:

  • KDE 4.3.4
  • Linux Çekirdeği 2.6.31.11
  • GTK2  2.18.5
  • Xorg 1.6.5
  • Python 2.6.4
  • GCC 4.3.3
  • Glibc 2.9
  • Mozilla Firefox 3.5.7
  • OpenOffice.org  3.1.1.5
  • Gimp 2.6.8
Gün geçtikçe daha da gelişen yerli dağıtımımız Pardus'un son sürümü hakkında detaylı bilgi için buradan, indirmek için buradan .

PSP'ye Ubuntu kurulumu

Bu yazıda Sony PSP üzerine "Ubuntu Linux" kurulumunu anlatacam.Bazılarınız buna şaşırmış olabilir fakat yaklaşık 1 dakikada PSP'nizde linux kurulu olacak.Anlatımı kendi kurulumuma göre yapacam.İlk olarak PSP'niz  orjinal firmware olmasın ve en düşük 3.71 M33 olması lazım.Eğer burada bir sorununuz yoksa hemen adımlarla kurulumumuzu yapalım.

1 . İlk olarak bu siteden "PSP için Ubuntu 7.10"u bilgisayarınıza indirin.

2.PSP'nizi USB ile bilgisayara bağlayın.

3.İndirdiğiniz "PSP için Ubuntu 7.10" rar dosyasını açın ve içinden çıkan PSP,PICTURE,DOCS dosyalarını PSP'nizin ana dizinine yükleyin.

4.Yine indirdiğimiz rarlı dosyanın içinden çıkan SEPLUGINS klasörünün içindeki dosyaları PSP'nizin SEPLUGİNS klasörünün içine kopyalayın ve PSP'nizin USB bağlantısını "O" tuşuna basarak kesin,hemen "ubuntu"nuzu "GAME"den çalıştırın.Bu kadar kolay gelsin.

NOTLAR:

a-) Kurduğumuz "Ubuntu Linux" Fransızcadır.

b-)"Ubuntu Linux"u normal oyun gibi başlatıyoruz ve ardından hemen "Ubuntu" boot edilence size kullanıcı adı ve şifresi soracaktır.Burada kullanıcı adını ve şifreyi girmek için start basıp ekran klavyesinden giriş yapıyoruz.İlk olarak Ubuntu'yu açmak için;

Kullanıcı adı:  admin

Şifre: admin # dir.Unutmayın!!!!!!

Örnek ekran görüntüleri:

DeviantART'da Ubuntu

DeviantArt'ta bulunan Ubuntu Linux ile ilgili çeşitli grafik çalışmaları.Ubuntu kullanıcıları için masaüstü,açılış ekranı,tema için çok güzel görünümlü çalışmalar.Göz atmak isterseniz buradan .