GNU grafik çalışmaları

Yine karşıma çıkan ilginç "GNU grafik çalışmaları"nı paylaşacam.Aşağıdaki örneklerini verdiğim çalışmaların değişik ebatlarına ve ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Failed to load module

Bu yazıda debian'da xserver güncellemesi sonucu grafik arabiriminin çalışmamasından kaynaklanan sorunun çözümünü anlatacam."Debian sid" kullanıcıları  güncelleme yaptıktan sonra karşılarında sadece kara ekranla başbaşa kalabilirler.Ama üzülmeye hiç gerek yok.Sorunun çözümü çok basit.Yapmanız gerekenleri adımlarla anlatacam.

Yapmanız gereken adımlar:

1. Eğer güncelleme yaptıktan sonra xserver çalışmıyor ve aşağıdaki gibi kodlar veriyor ise;

(E)Failed to load /usr/lib/xorg/modules/drivers/nvidia_drv.so
(E)Failed to load module "nvidia"(loader failed,7)
(E)No drivers available
Fatal server error:
no screen found

Yukardaki gibi hata alıyorsanız.İlk önce geçici olarak xserver'ımızı çalıştıralım.Bunun içinse root olup aşağıdaki komutu yazalım;

$ nano -w /etc/X11/xorg.conf

"xorg.conf" dosyası açılmış olacaktır.Bu dosya içinde " Device  "nvidia" " yazan yerdeki "nvidia" yerine "vesa" yazıyoruz.Kaydedip çıkıyoruz.

2. Ardından hemen xserver çalıştırıyoruz:

$ startx  # bu komutla xserver'ı açıyoruz.

3. Ekran karşımızda açıldıktan sonra "Nvidia Driver Download" adresine gidip kendi ekran kartımıza uygun driveri indiriyoruz.Yeni Nvidia sürücümüzü yüklemek için xserver'ı kapatıyoruz(yani çıkış yapıyorsunuz).Ve güzel kara ekranımızda "Nvidia" sürücüsünü indirdiğimiz dizine geçip root olarak yüklüyoruz.Yüklemek için aşağıdak komutu veriyoruz.

$ sh NVIDIA-Linux-x86_64-173.14.22-pkg2.run --x-prefix=/usr/lib/xorg   #tabiki root olarak veriyoruz.

ve bu komutu verdikten sonra yönergeleri izleyip kurulumu başarıyla tamamladıktan sonra bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz.

Kolay gelsin.Sorunlarınızı mail ya da yorumla bildirin.

Avatar

İnternette,forumlarda vs vs her yerde kullanmak isteyeceğiniz ilginç avatarlar.Resimlerin forumlara uygun boyutlarını ve daha fazla resim ve avatarı ücretsiz bu siteden indirebilirsiniz.

GNU/art

İnternette gezinirken gözüme takılan ilginç grafik çalışmalarından bazıları,"Uncle Sam" bayağı bir komik olmuş.

Daha fazla resim ve bu resimler değişik ebatları için buradan

İnternetten Debian kurulumu

Cd,dvd,usb herhangi bir araç olmadan internetten "Debian" kurabilirsiniz.Fakat tek şart "Windows" kullanmanız."Goodbye-microsoft" adlı sitede windows kullanıcılarının direkt olarak debian'a geçebilmeleri için hazırlanmış "debian installer loader".

Siteye giren windows kullanıcıları "Kur" yazısını tıklayarak debian kurulumu başlatabilir.Kurulum başladığı takdirde "Debian installer loader" sisteminizin özelliklerine bakarak hemen kuruluma geçiyor.Örnek ekran görüntüsü aşağıdaki gibi:

Sizde eğer windows kullanıcısı iseniz Linux'a geçmek,debian kulanmak ve ya denemek istiyorsanız buraya tıklayın."Kur" yazısına tıkladıktan sonra yapacağınız tek şey yönergeleri izlemek.

Bu sitenin en büyük avantajlarından birkaçı hiçbirşey indirmeden direkt kurulum yapması,acemi bilgisayar kullanıcıları için(biostan cd den boot özelliğini) büyük kolaylık sağlaması.Daha detaylı bilgi için buradan .Sorularınız için yorum bırakabilirsiniz.