Kernelinizi Özgürleştirin!

Birçok Linux dağıtımı kernelinde  özgür olmayan firmware (nonfree firmware) ile beraber geliyor.Kerneldeki bu kodlar özgür olmayan (nonfree) lisanslar kullanmakta ve bunlara özgür yazılım camiası “blobs.” demektedir.Özgürlüğüne düşkün kullanıcılar kernellerini bunlardan temizlemek istiyorsa Free Software Foundation(FSF) tarafından kernel sürümlerine göre yayınlanan scriptleri kullanabilirler.

Bu linkte ( http://www.fsfla.org/svn/fsfla/software/linux-libre/scripts/ ) kernel sürümünüze uygun olan scriptleri kullanarak kernelinizi bunlardan temizleyebilirsiniz.

Özgür günlerde , özgür kerneller kullanmanız dileğiyle :)

Özgür Yazılım Dizini

Free Software Foundation (FSF) 6500 özgür yazılımın bulunduğu bir "özgür yazılım dizini" oluşturuldu.Dizine bu adresten http://directory.fsf.org ulaşabilirsiniz.Uygulamaları istediğiniz gibi indirebilir,kurabilir ve dağıtabilirsiniz.

MKU Özgür Yazılım ve Linux Eposta Listesi

Mustafa Kemal Üniversitesi öncellikle üniversitedeki  Özgür Yazılım ve Linux kullanıcıları için bir eposta listesi açtı.Ayrıntı için buradan .

Özgür Yazılım Günü 2011

Bugün 2011 Özgür Yazılım Günü.Özgür Yazılım fanlarının ve destekçilerinin " Özgür Yazılım Günü" kutlu olsun !!!

"Özgür Yazılım Günü 2011" etkinlikleri tüm dünyada kutlanmaya başladı.Mesela bu linkte Boston'da yapılacak etkinlik için checklist oluşturulmuş :) Etkinlik kutlamaları hakkında daha detaylı bilgi için tıklayın !

Android ile USB Bağlantı

Dün gece herhangi şekilde internet erişimim olmadığı için telefonumdaki interneti bilgisayara paylaştırmam gerekti.Fakat Android yüklü telefonu USB ile bağlayınca ,internete bağlanmadığını , çekirdeğin tanımadığını farkettim.Tabiki kerneli derlerken böyle birşey yapacağım aklıma gelmemişti ve USB Network Drivers'lara hiç dokunmamıştım .Kerneli yeniden derlemek başa düştü ve sizde derlerken böyle bir şeye ihtiyaç duyacaksanız aşağıdaki gibi çekirdeğinize desteği vermeyi unutmayın :)

make menuconfig

Device Drivers --->
 [] Network device support --->
  USB Network Adapters --->
   [] Multi-purpose USB Networking Framework
    <> CDC Ethernet support
    <> CDC EEM support
    <> Simple USB Network Links (CDC Ethernet subset)
     [] Embedded ARM Linux links
 [] USB Support --->
  <> USB Modem (CDC ACM) support
  <*> USB Wireless Device Management support